Menu główne
Strona główna
Aktualności
Sztandary
Wydarzenia
Konkursy
lem.TV
Wychowanie fizyczne
K.T. "Lemochodki"
Teatr "bez Nazwy"
Historia szkoły
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Doradztwo Zawodowe
Galeria
Kontakt
Linki
Sponsoring

Dokumenty szkolne
Rekrutacja 19/20
Statut szkoły
Koncepcja Pracy Szkoły
Regulamin Szkoły
Wykaz podręczników i programów nauczania
PSO i wymagania edukacyjne
Regulamin biblioteki
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Sprawozdanie finansowe za rok 2018

Kącik dyrektora
Kontakt z dyrektorem
Archiwum

Inne
Artykuły
Biblioteka szkolna
Prognoza pogody

Dla uczniów
Dla maturzystów
Dla gimnazjalistów
Plan lekcji
Zajęcia dodatkowe
Zastępstwa
Oceny
Program Dojrzały Odpowiedzialny
Projekt edukacyjny z WOS

Dla rodziców
Instrukcja obsługi dzienniczka
Oceny
Zebrania rodziców
Godziny pracy pedagoga i świetlicy

Absolwenci
Kącik absolwentów

Spotkanie po latach
1968
1978
1998

Str. nauczycielskie
Filozofia,Etyka
Informatyka
Zesp. Wspierania Uzdolnień
Pedagog

Najczęściej czytane
Jak sporządzić bi...
Zebrania z rodzic...
REKRUTACJA W ZESP...
II MISTRZOSTWA S...
Spotkanie absolwe...
Spotkanie absolwe...
REKRUTACJA W ZESP...
Spotkanie absolwe...
Zapraszamy absolw...
SZKOLNA LIGA L.A.

Artykuły > Absolwenci > Wojciech Dąbrowski - aktor, absolwent 1978r.

             Odkąd sięgam pamięcią, jako dziecko nie chciałem być aktorem. Przechodziłem wszystkie szczeble chłopięcych marzeń, począwszy od zawodu policjanta, poprzez strażaka, a skończywszy na pracy w brygadach specjalnych. Z czasem jednak człowiek dojrzewa, zmieniają się jego poglądy i marzenia.

Tak nietypowo o wyborze swojej drogi zawodowej mówi Wojciech Dąbrowski, kowarzanin, a co ważniejsze, absolwent naszej szkoły. Dlaczego nietypowo? Bo jest czasami policjantem, czasami lekarzem, innym razem urzędnikiem, inwestorem, oprawcą, dyrektorem departamentu w ministerstwie zdrowia, a nawet poetą, gościem w cyklistówce albo strażnikiem cienia. Przede wszystkim jednak jest znakomitym aktorem teatralnym i filmowym i właśnie to zajęcie umożliwia mu kolejne wcielenia i metamorfozy.

Urodził się 8 maja 1959 r. w Kowarach. Tutaj ukończył szkołę podstawową, a w latach 1974–1978 uczęszczał do naszego liceum. Już wtedy ujawnił się jego talent – był założycielem i jednym z filarów szkolnego kabaretu. Zdana w 1978 r. matura umożliwiła mu kontynuację nauki początkowo w policealnej szkole elektronicznej (jak sam mówi, był to jego sposób na uniknięcie służby wojskowej); wreszcie w PWST we Wrocławiu, którą skończył dyplomem w 1984 r.

Od początku związany jest z Wrocławiem; pierwsza przygoda to Wrocławski Teatr Pantomimy słynnego na cały świat Henryka Tomaszewskiego. W latach 1984-1988 gra tutaj m.in. w „Synu marnotrawnym” i „Akcji – Sen nocy letniej” „Hamlet,ironia ,żałoba „,Rycerze Króla Artura”. Następnym etapem jest praca w latach 1989–2005 w Teatrze Polskim. Gra w „Operetce” Gombrowicza, „Pułapce” i „Kartotece (rozrzuconej)” Różewicza, „Matce Joannie od Aniołów” wg tekstu Iwaszkiewicza (tutaj dodatkowo współpracuje z Feliksem Falkiem jako asystent reżysera), „Romeo i Julii” oraz „Śnie nocy letniej” Szekspira, „Kasi z Heilbronnu” Heinricha Kleista, „Graczu” wg Dostojewskiego, w „Operze za trzy grosze” Brechta, w „Wiśniowym sadzie” Czechowa„Damie z jednorożcem” Brocha. Niezależnie od tego występuje na deskach Teatru K-2 („Przezroczyste zero”) oraz w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze ustawia ruch sceniczny do bajki „Bambuko, czyli…” Wojtyszki.

W 1997 r. razem z Pawłem Okońskim przyjacielem z Teatru Polskiego założył Teatr Poniedziałkowy, który przygotował m.in. „Kochane pieniążki” Ray’a Cooney’a i.” Kiedy kota nie ma „ ,Pomysł na morderstwo” czy „Szalone nożyczki” Paula Pöertnera Na tym jednak nie poprzestał – 31.12.2004 r. otwarto we Wrocławiu nową scenę – Wrocławski Teatr Komedia. I kto za tym stoi? Oczywiście nasz absolwent. Za nim dwa spektakle – inaugurujący działalność teatru „Mayday 2” Ray’a Cooney’a, będący kontynuacją słynnego „Mayday” i kolejne premiery np. „Rodzina Kerwoodów” autorstwa Ray’a i Michaela Cooney’ów.

Praca sceniczna nie przeszkodziła naszemu absolwentowi
w rozwijaniu innej sfery jego działalności artystycznej – chodzi oczywiście o jego role filmowe, w tym serialowe. Czego tu nie ma? Zacznijmy może od seriali: udane występy w „Przyłbicach i kapturach”, „W labiryncie”, w „Świecie według Kiepskich”, w „Plebanii” , w drugiej edycji „Tygrysów Europy”, wreszcie w „Fali zbrodni” i „Pierwszej miłości”. Trzeba przyznać, że sporo tego. Na koniec filmy fabularne – „Kobieta samotna” z 1981 r., „Frankenstein” w reżyserii Davida Wickesa, „Yesterday’ z 1984 r., „Rozmowy kontrolowane” z 1991 r. „Jańcio Wodnik” z 1993 r , „Pogrzeb kartofla” „Magneto „. Współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Kazimierz Kutz, Jan Jakub Kolski, Sylwester Chęciński, Krystian Lupa, Jerzy Domaradzki, Jerzy Jarocki i Waldemar Krzystek. Każdy przyzna, że lista nazwisk jest imponująca..

Ma dwóch synów, Piotra i Tomka, kocha domowy spokój i swoją żonę Annę. W 2003 r. kupił we Wrocławiu otoczony wspaniałym ogrodem stary, poniemiecki dom z 1938 r., w którym lubi pomajsterkować, o ile oczywiście znajdzie na to jeszcze czas. I pomyśleć, że wszystko to osiągnął ktoś, kto w dzieciństwie nie marzył nigdy
o aktorstwie.


Zainteresowanym polecamy stronę www.teatrkomedia.com


© 2005 Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach. Wszelkie prawa zastrzeżone. powered by jPORTAL 2
Webmaster: mariusz.kaczor@zso-kowary.pl