Menu główne
Strona główna
Aktualności
Sztandary
Wydarzenia
Konkursy
lem.TV
Wychowanie fizyczne
K.T. "Lemochodki"
Teatr "bez Nazwy"
Historia szkoły
Sukcesy uczniów
Doradztwo Zawodowe
Galeria
Kontakt
Linki
Sponsoring

Dokumenty szkolne
Rekrutacja 19/20
Statut szkoły
Koncepcja Pracy Szkoły
Regulamin Szkoły
Wykaz podręczników i programów nauczania
PSO i wymagania edukacyjne
Regulamin biblioteki
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Sprawozdanie finansowe za rok 2018

Kącik dyrektora
Kontakt z dyrektorem
Archiwum

Inne
Artykuły
Biblioteka szkolna
Prognoza pogody

Dla uczniów
Dla maturzystów
Dla gimnazjalistów
Plan lekcji
Zajęcia dodatkowe
Zastępstwa
Oceny
Program Dojrzały Odpowiedzialny
Projekt edukacyjny z WOS

Dla rodziców
Instrukcja obsługi dzienniczka
Oceny
Zebrania rodziców
Godziny pracy pedagoga i świetlicy

Absolwenci
Kącik absolwentów

Spotkanie po latach
1968
1978
1998

Str. nauczycielskie
Filozofia,Etyka
Informatyka
Zesp. Wspierania Uzdolnień
Pedagog

Najczęściej czytane
Jak sporządzić bi...
Zebrania z rodzic...
REKRUTACJA W ZESP...
II MISTRZOSTWA S...
Spotkanie absolwe...
Spotkanie absolwe...
REKRUTACJA W ZESP...
Spotkanie absolwe...
Zapraszamy absolw...
SZKOLNA LIGA L.A.

SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM, CZYLI PROFESOR BEREŚ W SZKOLE im. STANISŁAWA LEMA w KOWARACH - 2009-10-04 23:00:13

Z dwuletnim opóźnieniem (bo z powodów zajęć naukowych nie mógł być z nami w dniu nadania szkole imienia) progi naszej szkoły przekroczył w piątkowe przedpołudnie 2 października 2009r. pan profesor Stanisław Bereś. Na co dzień jest wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, wcześniej pracował w Instytucie Filologii Polskiej. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie literatury współczesnej, a jego doświadczenie w tym zakresie jest tym cenniejsze, że według jego własnych szacunków odbył ponad sto kilkadziesiąt rozmów z najwybitniejszymi pisarzami naszych czasów. Dla nas najważniejszym wśród nich jest oczywiście Patron naszej szkoły Stanisław Lem.

Jarosław KotlińskiWśród pozostałych nazwisk znaleźli się m.in. Marcin Baran, Stanisław Bieniasz, Jacek Bocheński, Anna Bolecka, Dariusz Bitner, Stefan Chwin, Wilhelm Dichter, Kinga Dunin, Marek Edelman, Izabela Filipiak, Darek Foks, Michał Głowiński, Manuela Gretkowska, Henryk Grynberg, Marek S. Huberath, Paweł Huelle, Jacek Inglot, Marian Jachimowicz, Irena Jurgielewiczowa, Tomasz Jastrun, Aleksander Jurewicz, Ryszard Kapuściński, Bogusław Kierc, Jarosław Klejnocki, Tadeusz Konwicki, Julian Kornhauser, Włodzimierz Kowalewski, Hanna Krall, Zbigniew Kruszyński, Ryszard Krynicki, Zygmunt Kubiak, Antoni Libera, Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Maciej Melecki, Wiesław Myśliwski, Maciej Niemiec, Marek Nowakowski, Włodzimierz Odojewski, Kazimierz Orłoś, Marek Oramus, Joanna Papuzińska, Jerzy Pilch, Marta Podgórnik, Roman Praszyński, Tadeusz Różewicz, Janusz Rudnicki, Krzysztof Rutkowski, Piotr Siemion, Krzysztof Siwczyk, Andrzej Sapkowski, Piotr Sommer, Ewa Sonnenberg, Andrzej Sosnowski, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Strumyk, Piotr Szewc, Jan Józef Szczepański, Jerzy Szuber, Marcin Świetlicki, Dorota Terakowska, Władysław Terlecki, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Adam Wiedemann, Mariusz Wilk, Piotr Wojciechowski, Bohdan Zadura, Andrzej F. Zawada. Imponująca to zaiste lista. Dodatkowo Stanisław Bereś jest poetą oraz redaktorem programu „Telewizyjne Wiadomości Literackie”, a także jurorem w kilku ważnych konkursach literackich; współpracuje również z wrocławską „ODRĄ”.
Pan profesor napisał 36 książek i kilkaset publikacji naukowych w pismach krajowych, emigracyjnych i zagranicznych. I znowu w tym spisie najważniejsze dla nas są poświęcone Stanisławowi Lemowi „Rozmowy z Lemem” z 1986 roku oraz „Tako rzecze Lem” z 2002 roku. Książka ta ukazała się między innymi w Związku Radzieckim w nakładzie, uwaga!, miliona egzemplarzy! (dzisiaj wydanie książki w nakładzie 10 tys. uważa się za sukces wydawniczy). Spędził w towarzystwie Lema ponad 100 godzin dojeżdżając z Wrocławia pociągiem do Krakowa, a stamtąd na ulicę Narwik. Wspominał zawsze uprzejmą i gościnną panią Barbarę Lem, która karmiła wymęczonego gościa i pokój Lema pogrążony w oparach dymu nikotynowego z jego ulubionych „Salemów”. Opowiadał też o początkach swojej fascynacji Lemem, która rozpoczęła się od kataru… a skończyła na „Katarze”, powieści w stylu kryminalnym. To właśnie rozpoczęty w taki sposób „narkotyczny trans” czytania wszystkiego co Lem napisał i co o nim napisano zaowocował wysłaniem do znakomitego pisarza listu, a potem długoletnią znajomością (chociaż nie brakowało w niej również momentów dramatycznych). Słuchaliśmy jak urzeczeni kolejnych historii: a to o pewnym nagraniu telewizji austriackiej, a to o zajadaniu się słodyczami, a to o rozmowach prowadzonych przez Lema z… samochodami. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że nasz Patron kochał szybkość, a przy tym potrafił ryzykować nawet trudne manewry opierając się na… rachunku prawdopodobieństwa. Ze słów pana profesora wyłoniła się w ten sposób sylwetka Patrona jakby nam bliższa, bardziej ludzka; jednocześnie jednak nasz gość podkreślał niezwykłość tej postaci: jej niezwykłą erudycję (Lem podobno znał się na wszystkim począwszy od filozofii, medycynie i literaturze a na fizyce, astronomii, cybernetyce i informatyce skończywszy), talent matematyczny (podobno potrafił w pamięci dokonywać skomplikowanych obliczeń) oraz autorytet, którym cieszył się wszędzie (korespondował z bardzo licznym gronem noblistów, a ci bardzo cenili sobie z nim znajomość). Ta gawęda zakończona odpowiedziami na kilka pytań i nagrodzona przez słuchaczy gromkimi brawami była jeszcze jednym dowodem na to, że wybór Stanisława Lema na Patrona szkoły okazała się strzałem w dziesiątkę. Na zakończenie Pan profesor otrzymał wspaniały album „Karkonosze” (co ma być zachętą do częstszych wizyt również w naszej szkole) oraz „Kowarskiego Lemoludka” – statuetkę przeznaczoną dla osób szczególnie związanych z naszą szkołą oraz dla laureatów konkursów lemologicznych.


dodał: Administrator |

BIP

Uczestniczymy...

Jesteśmy na...
Facebook'u

YouTube

Kalendarz

piątek, 15 listopada 2019

Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

30.11 - Andrzejki
4.12 - Dzien górnika (Barbórka)
6.12 - Mikołajki

Dziś impreza u:
Alberta, Leopolda, Odalii

jest już 319 dzień roku
do końca pozostało 46 dni

Rok 2019 nie jest rokiem przestępnym.

Znak zodiaku: Skorpion

Różne
Wycieczka po szkole


Dodaj
do ulubionychFilm promujący szkołę

Ankieta

aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta


Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 11
licznik odwiedzin:

Galeria

© 2005 Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach. Wszelkie prawa zastrzeżone. powered by jPORTAL 2
Webmaster: mariusz.kaczor@zso-kowary.pl