Menu główne
Strona główna
Aktualności
Sztandary
Wydarzenia
Konkursy
lem.TV
Wychowanie fizyczne
K.T. "Lemochodki"
Teatr "bez Nazwy"
Historia szkoły
Sukcesy uczniów
Doradztwo Zawodowe
Galeria
Kontakt
Linki
Sponsoring

Dokumenty szkolne
Rekrutacja 19/20
Statut szkoły
Koncepcja Pracy Szkoły
Regulamin Szkoły
Wykaz podręczników i programów nauczania
PSO i wymagania edukacyjne
Regulamin biblioteki
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Sprawozdanie finansowe za rok 2018

Kącik dyrektora
Kontakt z dyrektorem
Archiwum

Inne
Artykuły
Biblioteka szkolna
Prognoza pogody

Dla uczniów
Dla maturzystów
Dla gimnazjalistów
Plan lekcji
Zajęcia dodatkowe
Zastępstwa
Oceny
Program Dojrzały Odpowiedzialny
Projekt edukacyjny z WOS

Dla rodziców
Instrukcja obsługi dzienniczka
Oceny
Zebrania rodziców
Godziny pracy pedagoga i świetlicy

Absolwenci
Kącik absolwentów

Spotkanie po latach
1968
1978
1998

Str. nauczycielskie
Filozofia,Etyka
Informatyka
Zesp. Wspierania Uzdolnień
Pedagog

Najczęściej czytane
Jak sporządzić bi...
Zebrania z rodzic...
REKRUTACJA W ZESP...
II MISTRZOSTWA S...
Spotkanie absolwe...
Spotkanie absolwe...
REKRUTACJA W ZESP...
Spotkanie absolwe...
Zapraszamy absolw...
SZKOLNA LIGA L.A.

LEM PO EUROPEJSKU - 2012-11-29 13:51:18
W ubiegłym roku Polska po raz pierwszy pełniła obowiązki Prezydencji Rady Unii Europejskiej. Przez pół roku przewodniczyła i organizowała prace Rady. Tę funkcję członkowie UE pełnią rotacyjnie . Oprócz zadań politycznych starają się wykorzystać ten czas na autopromocję własnej kultury. Patrona kowarskiego gimnazjum i liceum (razem z Miłoszem i Szymanowskim) wybrano na ambasadora polskiej twórczości artystycznej. Proza Stanisława Lema była inspiracją do powstania plenerowego spektaklu Planeta Lem przygotowanego przez Teatr Biuro Podróży. Jego premiera miała miejsce w lipcu 2011 roku na festiwalu Watch This Space w National Theatre, w Londynie. Reżyser spektaklu, pan Paweł Szkotak, w listopadzie tego roku spotkał się z uczniami gimnazjum i LO im. S. Lema w Kowarach, aby opowiedzieć o tym przedstawieniu. Towarzyszyła mu pani Marta Strzałko, aktorka, z którą współpracuje od ponad dwudziestu lat. 

Adam Walesiak


Paweł Szkotak założył Teatr Biuro Podróży w czasie studiów psychologicznych w Poznaniu, w roku 1988. Początkowo grupa naśladowała alternatywne inicjatywy kontrkultury lat 70-tych (Teatr Provisorium z Lublina, poznański teatr Ósmego Dnia). Grali w klubach studenckich kontestując rzeczywistość i omijając cenzurę. Potem przenieśli się tam, gdzie jest publiczność – na ulicę. Stając się teatrem ulicznym stworzyli własny, wyrafinowany sposób komunikacji z widzem. Składa się on z dwóch elementów: z jednej strony odwołuje się do starej, średniowiecznej tradycji moralitetów i misteriów, z drugiej - do dorobku Meyerholda, Grotowskiego i Kantora. Pierwsza tradycja to model spektaklu plenerowego, który łączy formę widowiska z moralnym przesłaniem. Przestrzeń spektaklu ma charakter misteryjny. Z drugiej strony teatr jest rytuałem, w którym wykonawcy uczestniczą tak jak widzowie, specyficzne aktorstwo oparte jest na ekspresji ciała. Z tych dwóch tradycji teatr Pawła Szkotaka zbudował nową jakość- jak bardzo niezwykłą i jakiej randze dla współczesnego teatru, świadczą reakcje krytyki i publiczności oraz liczne, prestiżowe nagrody. Spektakle teatru pokazane zostały na sześciu kontynentach (m. in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Tajwanie, USA i w większości krajów europejskich. W czasie spotkania w Kowarach Szkotak opowiadał przede wszystkim o Stanisławie Lemie.

Scenariusz Planety Lem opiera się na przygodach jednego z najbardziej ulubionych bohaterów Lema – Ijona Tichego. Ląduje on na planecie zamieszkałej przez roboty, które zajmują się organizacją życia niezdolnych do samodzielnej egzystencji Lepniaków. Lepniaki to zdegenerowana forma homo sapiens, którzy po latach stosowania chemicznych substancji uśmierzających ból i wytwarzających narkotyczne halucynacje, nie potrafią żyć bez tych produktów. Tichy namawia ich do buntu, lecz nie na długo. Kiedy Lepniaki uwalniają się od władzy robotów i mogą wybrać nowe życie, wracają do chemicznej ucieczki od rzeczywistości. Antyutopijną wizja masowego społeczeństwa w Planecie Lem można rozumieć jako ostrzeżenie współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego. Konsumpcja nie dotyczy tylko materii – jesteśmy również „preparowani” do nabywania i „spożywania” olbrzymich ilości niepotrzebnych informacji. I nie jest to historia, w której można spodziewać się szczęśliwego zakończenia.

Pan Szkotak i pani Strzałko opowiadali też naszym uczniom o trudnościach technicznych przy realizacji Planety Lem. Oprócz niezwykle skomplikowanych kostiumów robotów, w których trzeba było chodzić na kilkumetrowych, mechanicznych szczudłach, wiele kłopotów sprawiały grube kostiumy Lepniaków. Ważyły po kilkadziesiąt kilogramów a aktorzy musieli w nich grać często w upale. Montaż całej konstrukcji scenicznej trwał dwa dni. Demontaż 10 godzin. Jej rozmiary wymagają od aktorów przygotowania kaskaderskiego. Spektakl wystawiano w Londynie, Brukseli, Paryżu, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku i Pekinie.

Oprócz spotkania z reżyserem, uczniowie mogli tego dnia wziąć również udział w warsztatach teatralnych. Pani Strzałko przeprowadziła je dla szkolnego zespołu teatralnego. Uczniowie trenowali swoje zdolności improwizatorskie, koordynację ruchową, emisję głosu, wyobraźnię i sztukę autoprezentacji. 
Późnym popołudniem goście wrócili do Poznania. Zdążyli nam pogratulować zainteresowania S. Lemem, talentu aktorskiego uczestników warsztatów, a miastu wspaniałej sali teatralnej. dodał: rakuu |

BIP

Uczestniczymy...

Jesteśmy na...
Facebook'u

YouTube

Kalendarz

niedziela, 8 grudnia 2019

Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

WEEKEND!

22.12 - Początek Zimy
24.12 - Wigilia Bożego Narodzenia
25.12 - Boże Narodzenie
31.12 - Sylwester

Dziś impreza u:
Marii, Wirginii, Zenona

jest już 342 dzień roku
do końca pozostało 23 dni

Rok 2019 nie jest rokiem przestępnym.

Znak zodiaku: Strzelec

Różne
Wycieczka po szkole


Dodaj
do ulubionychFilm promujący szkołę

Ankieta

aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta


Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 13
licznik odwiedzin:

Galeria

© 2005 Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach. Wszelkie prawa zastrzeżone. powered by jPORTAL 2
Webmaster: mariusz.kaczor@zso-kowary.pl