:: Wojciech Dąbrowski - aktor, absolwent 1978r.
Artykuł dodany przez: Administrator (2006-05-11 08:36:55)

             Odkąd sięgam pamięcią, jako dziecko nie chciałem być aktorem. Przechodziłem wszystkie szczeble chłopięcych marzeń, począwszy od zawodu policjanta, poprzez strażaka, a skończywszy na pracy w brygadach specjalnych. Z czasem jednak człowiek dojrzewa, zmieniają się jego poglądy i marzenia.

Tak nietypowo o wyborze swojej drogi zawodowej mówi Wojciech Dąbrowski, kowarzanin, a co ważniejsze, absolwent naszej szkoły. Dlaczego nietypowo? Bo jest czasami policjantem, czasami lekarzem, innym razem urzędnikiem, inwestorem, oprawcą, dyrektorem departamentu w ministerstwie zdrowia, a nawet poetą, gościem w cyklistówce albo strażnikiem cienia. Przede wszystkim jednak jest znakomitym aktorem teatralnym i filmowym i właśnie to zajęcie umożliwia mu kolejne wcielenia i metamorfozy.

Urodził się 8 maja 1959 r. w Kowarach. Tutaj ukończył szkołę podstawową, a w latach 1974–1978 uczęszczał do naszego liceum. Już wtedy ujawnił się jego talent – był założycielem i jednym z filarów szkolnego kabaretu. Zdana w 1978 r. matura umożliwiła mu kontynuację nauki początkowo w policealnej szkole elektronicznej (jak sam mówi, był to jego sposób na uniknięcie służby wojskowej); wreszcie w PWST we Wrocławiu, którą skończył dyplomem w 1984 r.

Od początku związany jest z Wrocławiem; pierwsza przygoda to Wrocławski Teatr Pantomimy słynnego na cały świat Henryka Tomaszewskiego. W latach 1984-1988 gra tutaj m.in. w „Synu marnotrawnym” i „Akcji – Sen nocy letniej” „Hamlet,ironia ,żałoba „,Rycerze Króla Artura”. Następnym etapem jest praca w latach 1989–2005 w Teatrze Polskim. Gra w „Operetce” Gombrowicza, „Pułapce” i „Kartotece (rozrzuconej)” Różewicza, „Matce Joannie od Aniołów” wg tekstu Iwaszkiewicza (tutaj dodatkowo współpracuje z Feliksem Falkiem jako asystent reżysera), „Romeo i Julii” oraz „Śnie nocy letniej” Szekspira, „Kasi z Heilbronnu” Heinricha Kleista, „Graczu” wg Dostojewskiego, w „Operze za trzy grosze” Brechta, w „Wiśniowym sadzie” Czechowa„Damie z jednorożcem” Brocha. Niezależnie od tego występuje na deskach Teatru K-2 („Przezroczyste zero”) oraz w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze ustawia ruch sceniczny do bajki „Bambuko, czyli…” Wojtyszki.

W 1997 r. razem z Pawłem Okońskim przyjacielem z Teatru Polskiego założył Teatr Poniedziałkowy, który przygotował m.in. „Kochane pieniążki” Ray’a Cooney’a i.” Kiedy kota nie ma „ ,Pomysł na morderstwo” czy „Szalone nożyczki” Paula Pöertnera Na tym jednak nie poprzestał – 31.12.2004 r. otwarto we Wrocławiu nową scenę – Wrocławski Teatr Komedia. I kto za tym stoi? Oczywiście nasz absolwent. Za nim dwa spektakle – inaugurujący działalność teatru „Mayday 2” Ray’a Cooney’a, będący kontynuacją słynnego „Mayday” i kolejne premiery np. „Rodzina Kerwoodów” autorstwa Ray’a i Michaela Cooney’ów.

Praca sceniczna nie przeszkodziła naszemu absolwentowi
w rozwijaniu innej sfery jego działalności artystycznej – chodzi oczywiście o jego role filmowe, w tym serialowe. Czego tu nie ma? Zacznijmy może od seriali: udane występy w „Przyłbicach i kapturach”, „W labiryncie”, w „Świecie według Kiepskich”, w „Plebanii” , w drugiej edycji „Tygrysów Europy”, wreszcie w „Fali zbrodni” i „Pierwszej miłości”. Trzeba przyznać, że sporo tego. Na koniec filmy fabularne – „Kobieta samotna” z 1981 r., „Frankenstein” w reżyserii Davida Wickesa, „Yesterday’ z 1984 r., „Rozmowy kontrolowane” z 1991 r. „Jańcio Wodnik” z 1993 r , „Pogrzeb kartofla” „Magneto „. Współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Kazimierz Kutz, Jan Jakub Kolski, Sylwester Chęciński, Krystian Lupa, Jerzy Domaradzki, Jerzy Jarocki i Waldemar Krzystek. Każdy przyzna, że lista nazwisk jest imponująca..

Ma dwóch synów, Piotra i Tomka, kocha domowy spokój i swoją żonę Annę. W 2003 r. kupił we Wrocławiu otoczony wspaniałym ogrodem stary, poniemiecki dom z 1938 r., w którym lubi pomajsterkować, o ile oczywiście znajdzie na to jeszcze czas. I pomyśleć, że wszystko to osiągnął ktoś, kto w dzieciństwie nie marzył nigdy
o aktorstwie.


Zainteresowanym polecamy stronę www.teatrkomedia.com
adres tego artykułu: www.zso-kowary.pl/articles.php?id=23